Замъглено мислене, проблеми с паметта, мрачни мисли, нежелание и дори неспособност да се изпълняват нормални ежедневни дейности, списъкът може да продължава още и още. Случвало ли ви се е? Ако сте жена в репродуктивна възраст, когато ви налегнат мрачни мисли или усетите липса на сили да изпълнявате нормалните ежедневни дейности, погледнете календара! В коя част от цикъла си се намирате? Дали сте в седмицата преди менструация или в първите дни от кървенето?
Сега може би очаквате да ви кажем, че това означава да си жена и темата да приключи до тук? Но няма да го направим… Ще ви разкажем за движението на хормоните ви по време на месечния ви цикъл и влиянието на този танц върху психичното и умственото ви здраве.
Кои са основните участници?
Да се запознаем с основните партньори в танца на хормоните – естроген и прогестерон. От денят на първата ни менструация до менопаузата ни, а и след нея, но в много по-малка степен, движението на тези два хормона по време на месечния ни цикъл влияе не само върху репродуктивните ни органи, но и върху мозъка ни, върху паметта, настроението, познавателните способности и поведението ни и не само.
Как се движат хормоните по време на месеца?
Възприемете моментът на кървене като времето за почивка и възстановяване. Това е моментът, когато двата хормона са в най-ниските си нива в рамките на цикъла. След това постепенно нивата на естроген започват да се покачват. По време на тази фаза естрогенът е водещият в танца. По време на овулация естрогенът е в своя пик. След това отстъпва водещата роля на прогестерона.
Как се движат хормоните през различните фази от живота на жената?
През живота на жената половите хормони се влияят от различни фактори:
- Детство: няма яйчникова активност, съответно липсва движение на хормоните.
- Репродуктивни години:
- Пубертет: в този период има ановулаторни цикли, когато нивата на естроген са потиснати и не са достатъчно високи, за да предизвикат пик на лутеинизиращия хормон (LH), който стимулира овулацията;
- СПКЯ (Синдром на поликистозните яйчници): постоянно високи нива на естроген и ановулаторни цикли;
- Лутенизирал неруптурирал (неспукан) фоликул: ниски нива на прогестерон спрямо нивата на естроген;
- Дефицитна лутеална фаза: доминантния фоликул се е спукал, но образуваното жълто тяло не произвежда достатъчно прогестерон;
- Кърмене: поради високия пролактин, който потиска гонадотропин-освобождаващия хормон и LH, най-често циклите са ановулаторни, но не винаги;
- Цикъл с настъпила овулация и адекватна лутеална фаза: добри нива и съотношение между естроген и прогестерон.
- Менопауза: няма яйчникова активност, хормони се секретират основно от надбъбречните жлези, промените в нивата не са резки.
Всички тези промени в нивата на хормоните, естествени или поради хормонален дисбаланс, могат да доведат до промени в мозъчната химия.
Препоръка: За да научите повече за влиянието на половите хормони върху женския мозък, потърсете книгата на д-р Лиза Москони „The XX Brain”.
Как половите хормони променят женския мозък?
Когато естрогенът и прогестеронът взаимодействат с мозъка, те имат два основни вида ефекти върху него:
- Организационни ефекти, които представляват постоянни изменения в структурата на нервната система и мозъка. Тези изменения са свързани с изграждането на защитната обвивка на нервите и укрепване на връзките между тях.
- Активиращи ефекти, които не са постоянни и са свързани с взаимодействието им с невротрансмитери.
Организационни ефекти на естрогена и прогестерона:
- Влияят пряко върху постоянната структура на нервната система, включително и на мозъка.
- Предпазват нервната система, като намаляват свободните радикали, регулират усвояването на глюкоза и стимулират деленето и нарастването на нервни клетки. Прогестеронът също играе роля в производството на миелин – защитната обвивка на нервите.
Активиращи ефекти на естрогена и прогестерона:
- Влияят на мозъчните нива на различни невротрансмитери.
Обърнете внимание: Тези два хормона не са синергични. Това означава, че когато се прилагат едновременно, реакцията в мозъка е по-слаба в сравнение с прилагането им самостоятелно или в естествената последователност на менструалния цикъл.
Какво представляват невротрансмитерите?
Невротрансмитерите са химически пратеници, без които тялото ви не може да функционира. Тяхната работа е да пренасят химически „съобщения“ от една нервна клетка до друга клетка (нервна или мускулна клетка или жлеза).
Невротрансмитерите се делят на три основни вида – възбуждащи, потискащи и модулиращи.
Невротрансмитер |
Тип |
Функция |
Глутамат |
възбуждащ |
Има ключова роля в познавателните функции като мислене и памет.
Дисбалансът в нивата му се свързва с болестта на Алцхаймер, деменция, болест на Паркинсон и гърчове. |
GABA (Gamma- aminobutyric acid) |
потискащ |
Регулира мозъчната дейност, за да предотврати тревожност, раздразнителност, проблеми с концентрацията, проблеми със съня, гърчове и депресия. |
Серотонин |
потискащ |
Помага за регулиране на настроението, моделите на съня, сексуалността, тревожността, апетита и болката.
Болестите, свързани с дисбаланс на този невротрансмитер, включват сезонно афективно разстройство, тревожност, депресия, фибромиалгия и хронична болка. |
Допамин |
определя се от типа на рецептора |
Помага за фокуса, концентрацията, паметта, съня, настроението и мотивацията.
Играе роля в системата за възнаграждение на тялото ви, която включва усещане за удоволствие, постигане на повишена възбуда и стимулиране на научаването на нови неща.
Болестите, свързани с дисфункции на допаминовата система, включват болест на Паркинсон, шизофрения, биполярно заболяване, синдром на неспокойните крака и синдром на дефицит на вниманието (ADHD). |
Как влияе движението на основните полови хормони върху нивата на невротрансмитерите?
Естрогенът и прогестеронът имат влияние върху различни невротрансмитери, включително четирите, които изброихме по-горе - глутамат, GABA, серотонин и допамин. В тази връзка тези два хормона играят голяма роля в общото настроение и усещане за благосъстояние на жените.
Естрогенът:
- Увеличава освобождаването на глутамат. И по този начин е доказано, че подобрява паметта и познавателните функции.
- Насърчава производството и стимулира по-продължителното наличие на серотонин в кръвта. Вече споменахме ролята на серотонина за съня, сексуалното поведение, настроението и познавателните функции.
- Повишава синтеза на допамин и намалява неговото разграждане и повторно поемане. По този начин се оказва влияние за подобряването на работната памет, вземането на решения и удоволствието.
- Намалява освобождаването на GABA. Вече казахме, че GABA е невротрансмитера, който предотвратява тревожност, раздразнителност, проблеми с концентрацията, проблеми със съня. Прекалено или постоянно високите нива на естроген ни пречат да се възползваме от свойствата на този невротрансмитер.
Прогестеронът:
- Потиска предаването на глутамат и намаляват чувствителността на глутаматния рецептор. По този начин намалява и освобождаването на допамин, което се влияе от нивата на глутамат.
- Подобрява предаването на GABA и активирането на рецепторите. Това обяснява защо добрите нива на прогестерона предотвратяват тревожност и защо се наблюдават понижени нива на депресия.
Танцьорите са заедно в танца!
Правилният отговор на серотонина и допамина зависи от последователното излагане на тялото на действието на естрогена и прогестерона. Това само подчертава значението на естествената последователност в движението на тези хормони по време на менструалния цикъл на жената.
Ако изпитвате сериозни проблеми в настроението, ако страдате от тревожност, липса на мотивация, депресивни състояния, паник атаки, ако имате проблеми със съня, ако страдате от замъглено мислене или имате проблеми с паметта, не пренебрегвайте влиянието на половите ви хормони. Помолете лекаря си да ви насочи към необходимите изследвания, погрижете се да уравновесите хормоните си чрез грижа за себе си с помощта на хранене, подходящи добавки, достатъчно сън и движение.
Множество съвети как да балансирате хормоните си чрез храна и начин на живот може да научите от курса
"Хранене за хормонален баланс и репродуктивно здраве".
Съвет от нас: Не подценявайте тревожността и проблемите със психиката си, особено ако са с голяма продължителност. Това не е нормално. Здравето на психиката е толкова важно, колкото това на тялото. Потърсете лекарска помощ или психолог ако не може да се справите сами. |
Източници: