Често се сблъскваме с казуса овулираме ли, кога и какво представлява овулацията едва когато решим, че е време да мислим за деца. Много момичета и жени живеят в неяснота от момента, в който менструират за пръв път в продължение на десетилетия докато не им ‘потрябва’ една овулирала яйцеклетка. Овулацията обаче е изключително важна независимо от плановете ни, тъй като тя говори за здравето и състоянието на репродуктивната ни система.
Има само няколко дни (обикновено шест, наречени вашият „фертилен прозорец“) всеки менструален цикъл, когато можете да забременеете. Това са дните преди и деня на овулацията. Има различни признаци и симптоми на овулация и повечето методи за откриване на овулация разчитат на тях, за да ви помогнат да определите вашите плодородни дни.
Признаци и симптоми на овулация
Много жени не изпитват физически симптоми на овулация. Жените, които изпитват симптоми, установяват, че те могат да варират от цикъл на цикъл.
Повечето от признаците се появяват едва след настъпването на овулацията, което ги прави малко полезни при прогнозирането на вашия фертилен период.
Увеличението на LH (открито чрез тестове за овулация) се случва 24 – 36 часа преди овулацията
Овулацията е името на процеса, който обикновено се случва веднъж на всеки менструален цикъл, когато хормоналните промени стимулират яйчника да освободи зряла яйцеклетка. Това обикновено се случва 12 до 16 дни преди началото на следващата менструация.
Най-често срещаните и характерни признаци и симптоми на овулацията са следните:
Скок на LH
Когато жената наближава овулацията, тялото й произвежда нарастващи количества хормон, наречен естроген, който кара лигавицата на матката й да се удебели и спомага за създаването на среда, благоприятна за спермата. Тези високи нива на естроген предизвикват внезапно повишаване на друг хормон, наречен лутеинизиращ хормон (LH). Този скок на LH предизвиква освобождаването на зрялата яйцеклетка от яйчника – това е овулацията. Овулацията обикновено настъпва 24 до 36 часа след пика на LH, поради което скокът на LH е добър предиктор за пиковата плодовитост.
Покачване на температурата
Базалната (в покой) телесна температура на жената се повишава с 0,4 до 1,0°C след овулация. Това покачване обикновено е твърде малко, за да може жената да го забележи, но може да бъде открито от точен термометър при измерване на орална или вагинална температура.
Болка при овулация
Около една на всеки пет жени има болка, причинена от овулацията. Болката може да се появи точно преди, по време или след овулация. Има няколко обяснения за причината за тази болка. Точно преди овулацията растежът на фоликула може да разтегне повърхността на яйчника, причинявайки болка. По време на овулацията течност или кръв се отделят от разкъсания фоликул и могат да причинят дразнене на коремната лигавица или околните органи. Болката може да се усети от едната страна един месец, след което да се прехвърли на противоположната страна на следващия месец или може да се усети от същата страна няколко последователни месеца. Обикновено трае само няколко минути, но може да продължи и по-дълго - до 24-48 часа, и може да бъде доста остра.
Промени в цервикалната слуз
По време на менструалния цикъл на жената видът и количеството на цервикалния секрет (секрет, произведен от жлезите в шийката на матката) се променя. Може да е лепкав или разтеглив, бял или мътен. В дните, водещи до овулацията, той става чист и еластичен. Този секрет поддържа сперматозоидите и им помага да достигнат яйцеклетката.
Ако целите да забременеете:
- Правете тестове за овулация - уринарни тестове, които отчитат нивата на LH, които могат да идентифицират до шест фертилни дни по време на всеки цикъл, когато е най-вероятно да забременеете.
- Документирайте вашите отминали менструации в календар. Ако имате редовен менструален цикъл, можете да опитате да предвидите овулацията, като внимателно записвате продължителността на всеки цикъл. При много редовен менструален цикъл овулацията обикновено се случва между 12 и 16 дни преди началото на следващия ви цикъл. Въпреки това, денят, в който действително овулирате, все още може да варира с няколко дни между менструациите.
- Следете и записвайте базалната си телесна температура. Този метод използва факта, че базалната ви телесна температура се повишава с 0,4 до 1,0°C след овулацията. За да използвате точно този метод, първо трябва да измервате базалната си телесна температура всяка сутрин, преди да станете от леглото, и ще ви отнеме няколко менструални цикъла, преди да започнете да изграждате представа за прозореца на плодовитостта си. Има и много фактори, като промени в циклите на съня, пътуване и консумация на алкохол, които могат да променят вашата базална температура.
- Записвайте и следете закономерността на болка при овулация. Приблизително една на всеки пет жени има болка, свързана с овулацията. Може да намерите цикличност, съвпадаща с качването на базалната ви температура.
- Проследявайте и наблюдавайте цервикалния си секрет. В дните, водещи до овулация, той става чист и еластичен и често се оприличава на яйчен белтък. Отбелязвайки тези промени, можете да предвидите кога ще овулирате. Основното предимство на този метод е, че ви дава по-добро разбиране на вашето тяло, което ви прави по-наясно с промените, през които тялото ви преминава по време на менструалния цикъл.
Въпреки описаните съвети, най-вероятно ще ви отнеме време, за да се научите как да разчитате и разбирате промените, които настъпват регулярно в тялото ви. Ще се наложи да минат няколко месеца, за да видите закономерността.
Източници:
https://www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/how-can-i-tell-when-i-am-ovulating