Замисляла ли си се защо е толкова често срещан симптома на болки в краката, гъделичкане, боцкане, изтръпване, намалена чувствителност и прочее при жени с хормонални проблеми.
Първото нещо, което най-често би могло да ни дойде на ум е: имаме ли достатъчно магнезий, кръвни изследвания пускали ли сме скоро и съответно приемаме ли достатъчно магнезий с храната. Ако приемем обаче, че всичко е наред с нивата на магнезий, то какво друго би причинило тези неприятни симптоми, ососбено при жени с хормонални нарушения?
Това, за което не се говори достатъчно често, е връзката между споменатото състояние, симптоми и прекомерното натрупване на млечна киселина в прасците на жени, страдащи от еднометриоза. Понякога трудно може да се определи от самите нас какво ни боли точно - мускул ли е, вени, лимфи или натрупана млечна киселина, особено ако тренираме по-активно. В телата ни тя естествено се съдържа и произвежда от мускулите, като се засилва производството след физическо упражнение.
Без да навлизаме твърде дълбоко в биохимията и физиологията, най-лесно е да разбереш какво представлява по следния начин: тялото ти захранва мускулите ти чрез процес, наречен гликолиза, при който разгражда глюкозата (от храните, които ядеш) и произвежда вид молекула (аденозин трифосфат), която е основен източник на предаване на енергия в клетките през биологичните мембрани. Тази молекула е горивото на клетките ти. Но количеството, генерирано от гликолизата, зависи от това дали има кислород по време на процеса.
Когато тренираш с висока интензивност, тялото ти все повече разчита на бързо съкращаващи се мускулни влакна, за да генерира енергия. Но по-специално тези влакна нямат капацитета да използват кислорода толкова ефективно. И така, при тежка тренировка - например когато вдигаш големи тежести или превишаваш лимитите на кардио – нуждата от тази специална молекула е високо, но нивата на кислород са ниски.
Когато това се случи, гликолизата става анаеробна. При анаеробната гликолиза крайният продукт от разграждането на глюкозата е лактат. Това води до по-високи нива на циркулиращия лактат в кръвта. Механизмът на лактатна ацидоза е свързан с дефицит на витамин Б1 и се обяснява с факта, че тиаминът е основен кофактор за ензима пируват дехидрогеназа, който позволява окисляването на пирувата до ацетил СоА.
Доказано е, че страдащите от 3 и 4 стадий ендометриоза са в подобно състояние почти постоянно, което води до сериозен дискомфорт при много пациентки.
Какво от това? Какво можеш да направиш?
Витамините от група Б са важни за правилното функциониране на клетките на тялото. Те помагат на тялото да преобразува храната в енергия, да създава нови кръвни клетки и да поддържа здрави кожни клетки, мозъчни клетки и други телесни тъкани. Ето едни от най-наситено съдържащите варианти на храни, които можеш да включиш в менюто си:
- Бобови растения (боб, леща)
- Семена и ядки (слънчогледови семки, бадеми)
- Тъмни, листни зеленчуци (броколи, спанак, кайлан)
- Плодове (цитрусови плодове, авокадо, банани)
Отнсоно движения и спорт при ендометриоза не забравяй, че правилната тренировка помага за премахване на млечната киселина в мускулите. Може да се случи по следните начини:
- Да се увеличи интензивността на упражненията;
- Да се почива достатъчно между сериите;
- Да се редуват правилно натоварванията.
Бързо и ефективно премахване на млечната киселина е възможно, ако се редуват кардио тренировки и високо обемни тренировки с тежести. Тоест се получава, че ефективната тренировъчна програма трябва да е подбрана така, че млечната киселина да се извежда от организма още по време на тренировката.
Как да организираме физическото натоварване и тренировките си, как да се движим преди, по време и след тренировка, как да съобразяваме движенията си
според цикличността на женската си природа и още много по темата, ще можете да научите в предстоящото събитие
„Движение според фазите на менструацията“.
Ако темата ви е интересна и имате желание да научите повече, можете да се запишете, като ни изпратите мейл на womenacademybg@gmail.com с трите си имена.
* Статията представлява извадка от книга, която Михаела Шехова пише за вас. Очаква се тя да е налична и достъпна за вас есента.
Какво стои в основата на болестта? Кога започва, какво я отключва? Чуваме ли първите симптоми на предстоящата атака? Знаем ли как да се грижим за себе си и как да се грижим за себе си най-вече като жени? Знаем ли как да живеем в синхрон с цикличната ни природа?
Книгата засяга теми, най-вече погледнати през перспективата на ендометриозата, написани от личния опит на жена, преминала през операции, дълъг възстановителен период целящ подобряване на яйчниковия резерв и естествено забременяване с 4 стадий дълбока ендометриоза. Разказите описват пътя на Михаела, който я довежда до щастието да прегърне дъщеря си. Книгата цели да опита да те вдъхнови и да ти даде надежда.
Телата ни са чудо, което никога няма напълно да ни е понятно. Отвъд физика, биология, медицина, наука има и един специален елемент - психо-емоционалния, който тайничко стои зад всичко, което ни се случва и правим. Важността на себегрижата е съпътстващ фокус в книгата. Себегрижата помага на тялото да свърши това, което може най-добре, а именно-да живее, да Е живот и да бъде живот.
|