Знаем, че подут корем и крайници, променен цвят на кожата, торбички под очите и чупливи нокти може да говорят за определени проблеми в тялото, наличие на възпалителен процес, дефицит или затруднение на работата на даден орган.
Замисляли ли сте се обаче, че промени в езика ни могат също да бъдат индикация за проблеми със здравето? Наблюдавате ли как изглежда езика ви? Понякога промените на езика са едни от първите признаци, че нещо не е наред.
Според диагностици, практикуващи традиционна китайска медицина, самият език се счита за представител на цялостното ви здраве. Показателите цвят, покритие, влажност и форма се анализират в детайл, за да разкрият какво се случва в тялото ви.
- Анормалните промени в цвета в дългосрочен план могат да показват проблеми с основните органи на тялото, като сърцето, черния дроб и бъбреците.
- Докато здравият език трябва да има тънко белезникаво покритие, то по-дебелото покритие може да означава остър проблем с пикочния мехур, стомаха или червата.
- Тънък език може да показва загуба на течност.
- Влажен или сух език са показатели за наличие на „влага“ в тялото ви или прекомерна сухота.
На връзката между храненето, типа храна и влажността, сухотата, топлината и студа на тялото обръщаме по-детайлно внимание в програмата
“Хранене за хормонален баланс и репродуктивно здраве при ендометриоза”.
Когато езикът ви не е с обичайния си розов цвят, може да имате скрит здравословен проблем. Ето някои цветове на езика и какво могат да означават:
- Червено. Червеният (не тъмнорозов) език може да означава дефицит на витамин B12 и фолиева киселина. Скарлатина и екзема също могат да причинят зачервяване на езика ви.
- Лилаво. Сърдечните проблеми и лошото цялостно кръвообращение може да накарат езика ви да стане лилав. Лилаво-червен език може да бъде признак на дефицит на витамин В5, често наричан антистресовия витамин.
- Синьо. Синият език може да е показател за лоша циркулация на кислород в кръвта. Това може да се дължи на белодробни проблеми или бъбречно заболяване.
- Жълто. Езикът ви може да изглежда жълт, ако пушите или използвате тютюн за дъвчене. Понякога жълтеница и псориазис също могат да причинят пожълтяване на езика. Сухотата в устата и използването на продукти с тимол, ментол, хамамелис, пероксиди, евкалипт или алкохол също могат да причинят жълто покритие. Ако лицето, очите и езикът ви изглеждат жълти, говорете с лекар, тъй като това може да е причинено от проблеми с черния дроб или жлъчния мехур.
- Сив. Понякога храносмилателните проблеми могат да доведат до посивяване на езика ви. Пептични язви или екзема също могат да бъдат причинители.
- Бяло. Белият език обикновено се причинява от гъбични инфекции, като устна млечница, както и от доброкачествени състояния като левкоплакия или орален лихен планус, което създава появата на бели линии.
- Кафяв. Това обикновено е безвредно и се причинява от това, което ядете и пиете. Употребата на тютюн обаче е друга причина за кафявия език.
- Черен. Тъмнокафяв до черен език най-често се дължи на бактерии от лоши навици за орална хигиена. Диабетът е друга потенциална причина за черен език. Загубата на голямо количество кръв или нисък хемоглобин също могат да са причинители.
Знаете ли, че:
- Aко кърмите, вашето бебе може да предаде инфекцията от устата си на зърната ви.
- Aко имате язви на езика, понякога наричани афти – могат да бъдат причинени от бременност или чувството на стрес, отпадналост и тревожност. Някои от симптомите на депресия имат пряка връзка с появата на язви в устата. Те обикновено изчезват сами в рамките на няколко седмици, но ако имате особено болезнена язва, опитайте се да избягвате пикантни, солени и кисели храни и паста за зъби, съдържаща натриев лаурил сулфат.
Видът и здравето на езика са пряко свързани и с нивата на витамините от група В. Ето още няколко примера:
- Гладък и болезнен език в съчетание с подуване на устата и афти, може да е признак за дефицит на витамин В3.
- Болезнен, червен (географски) език в съчетание с кървящи венци може да е признак за дефицит на фолиева киселина (витамин В9).
- Болезнен, червен, гланциран език може да е признак за дефицит на витамин В12. В този случай огледайте и ноктите си, те ще имат вдлъбнатина с форма на лъжица.
- Гладък и блед език може да е признак за дефицит на биотин (витамин В7).
Езикът ви може да изглежда малко по-тъмен или по-светъл в различните дни. Въпреки това, всички дългосрочни промени в цвета, отбелязани по-горе, изискват посещение при лекар. Също така ще искате да посетите вашия лекар, ако забележите промени във формата на езика си, като подуване, необичайни бучки или изтъняване.
Не забравяйте да почиствате езика си редовно, както и да пиете много вода – поддържането на хидратация помага за отмиването на бактериите и храната от езика ви и също така помага за предотвратяване на сухота в устата, което увеличава риска от гъбични инфекции и кариес.
В заключение нещо изключително важно - ако езикът ви се подуе след ядене на определена храна, незабавно потърсете лекарска помощ. Това често е показател за алергична реакция. Отокът може да се разпространи в задната част на гърлото и да доведе до затруднения в дишането!
Източници:
https://www.healthline.com/health/tongue-color
https://www.nhs.uk/conditions/sore-or-white-tongue/
https://www.livi.co.uk/your-health/what-can-your-tongue-tell-you-about-your-health/