В предишната ни статия "Симптоми на естрогенова доминантност, които често пропускаме" ви разказахме кои са симптомите, говорещи за естрогенова доминантност. Обърнахме внимание на някои нетипични симптоми, които често може да пропуснем като несвързани с хормоналния дисбаланс. Наистина първо е важно да знаем каква вътрешна картина в тялото ни поражда определени симптоми. И сега накъде?
Нека ви разкажем какви могат да бъдат някои от причините за естрогеновата доминантност и какво можем да направим, за да облекчим състоянието си и да върнем хормоните си в равновесие.
Какво причинява естрогенова доминантност?
Физиологични причини
- Ановулаторни цикли, които по време на репродуктивните години на жената се свеждат естествено до 1-2 на година, но с приближаването на менопаузата могат да започнат да се случват по-често. Фактори, които влияят на тази честота могат да бъдат околната среда, ксеноестрогени, неподходяща диета и начин на живот и стрес.
- Дефект на лутеалната фаза, която може да се изразява в некачествени фоликули, неправилно функциониране на жълтото тяло или неправилна реакция на маточната лигавица на отделените хормони. Тази ситуация може да доведе до неуспешна бременност.
- Хормонална заместителна терапия (ХЗТ).
- Повишено количество телесни мазнини. Самите мастни клетки секретират естрогено-подобни вещества. От друга страна при повишени нива на андростендион, което често се случва в периода на менопауза, той бива преобразуван от мастните клетки в естроген.
- Здраве на червата: Проблемите със здравето на червата засяга способността на тялото да чисти естрогена. Естрогенът се метаболизира в черния дроб и се елиминира от тялото чрез изпражненията. Запекът може да доведе до натрупване на естроген в тялото. В случай, че естроболомът (бактериите в червата, които влияят върху метаболизма на естрогена) е извън баланс, естрогенът ще бъде абсорбиран повторно в кръвообращението. Това влошава естрогеновата доминантност и увеличава потенциално отрицателните последствия от високия естроген.
- Проблемите с черния дроб могат да повлияят на разграждането на естрогените.
- Нарушена функция на имунната система.
- Прогестеронова резистентност.
- Затрудняване на работата и функциите на лимфната система.
Знаете ли, че:
- Естрогенът причинява типичен женски модел на разпределение и натрупване на мазнините - именно в гърдите, задните части, хълбоците и бедрата. Трупането на мазнини от прогестеронова или естрогенова доминантност е различно.
- Високите нива на есторген могат да допринесат за запек, но и до остра диария.
- Проблемите с червата могат да доведат и до вътрешно възпаление, което може да допринесе за естрогенова доминантност. Хроничното възпаление в тялото може да увеличи производството на естроген и да намали производството на прогестерон, което може да извади тези хормони от равновесие.
- Има разлика между циркулиращия естроген, който е реабсорбиран и произведения в момента. Именно за това и поради тези процеси трудно се хваща адекватно от кръвно изследване. Тъй като естрогените в тялото ни имат множество метаболити.
Фактори от околната среда
- Излагане на токсини от околната среда, като пестициди, пластмаси и синтетични хормони в храната.
- Хормони, подобни на естроген от околната среда, наричани ксеноестрогени.
- Много пестициди са известни хормонални разрушители. Също така има групи вещества, които наподобяват действието на естрогена в тялото. Те могат да се съдържат и в почистващи продукти, продукти за лична хигиена, включително тампони и дамски превръзки, пластмасови контейнери за храна и напитки.
Навици в начина на живот
- Недобро управление на стреса: Стресът е основен фактор, засягащ хипоталамуса и оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречни жлези. Стресът причинява повишен кортизол, инсулин, адреналин. В следствие на това има влияние върху производството на прогестерон. Хронично високият естроген може също да доведе до безсъние, тревожност и допълнителен натиск върху надбъбречните жлези и по този начин да се получи порочен кръг.
- Редовно недоспиване: Недоспиването и проблемите в циклите сън и будуване могат да доведат по-често до ановулаторни цикли. Това важи с най-голяма сила относно липсата на сън между 22:00 и 04:00 ч.
- Неподходяща диета: Определени пропуски в диетата могат да доведат до липси на полезни хранителни вещества и излишък на вредни такива. Дефицитът на B6 и магнезий, които са необходими за метаболизма на естрогена в черния дроб могат да повлияят на нивата на естроген в тялото, както и дефицитът на цинк, магнезий и витамин С. Редовния прием на кофеинови напитки и/или на вино се свързват с по-високи нива на естроген.
- Липса на движение
Какво можем да направим по въпроса?
Изследвания
Особено важно е на първо място да познаваме себе си. Всеки човек е индивидуално различен, което естествено води до различни нужди от хранителни вещества, физическо натоварване, сън и управление на стреса.
- На първо място е важно да проучите здравната история на семейството си.
- Проверка на дефицити на витамини и минерали.
- Подходящи изследвания, включително на полови хормони, на хормони на щитовидната жлеза, на кръвна захар и инсулин.
- Подходящи генетични тестове за метаболизъм на хормоните и процесите на детоксикация.
Храна
След като имаме основата и сме наясно с какво работим е важно да осъзнаем, да помним и да можем да отстояваме пред себе си и пред другите да направим подходящите избори за себе си и нашето здраве под формата на храна и начин на живот.
- Храни богати на фолат: сурови тъмни зеленолистни (кейл, спанак, манголд, лапад, киселец, тученица), бобови, семена и ядки, яйца, портокали
- Храни богати на магнезий: зелени зеленчуци – зеленолистни (спанак, кейл, лапад, коприва, киселец, листа от глухарче, рукола, манголд, листно цвекло, листа от целина, магданоз, тученица), броколи, аспержи, краставици, тиквички
- Храни богати на цинк и селен: тиквени семки, бразилски орех, лук, чесън, морска храна (особено скариди)
- Кръстоцветни: броколи, карфиол, кейл, бяло и цветно зеле, Брюкселско зеле
- Храни, които подпомагат фазите на детоксикация на черния дроб: горчиви листни зеленчуци, червено цвекло, репей, бял трън
- Богати на фибри храни, които подпомагат редовното движение на червата и елиминацията на естрогена
- При обострена естрогенова доминантност е добре да се избягват някои фитоестрогенни храни като фенел, мака, грозде, стафиди.
Начин на живот
- Включване на редовно движение в дневния режим.
- Достатъчно количество сън.
- Усвояване и прилагане на практики за управление на стреса.
- Прием на достатъчно течности, най-вече вода, която може да бъде в комбинация с електролити.
Още съвети как да балансирате хормоните си чрез храна и начин на живот може да научите от курса
"Хранене за хормонален баланс и репродуктивно здраве".
Независимо от здравословното състояние, пред което сме изправени, от изключителна важност е да помним, че здравето ни на първо място зависи от нашите избори, съобразени с нашите собствени нужди и също така да не забравяме, че никога не е късно да направим стъпки към по добро здраве.
Източници: