Ще започна с история от първо лице. Имах период в живота си, когато в продължение на повече от година се борих с непрестанно влошаваща се екзема на ръцете. Раздразнената кожа първоначално беше малко петно на единия пръст, докато достигна до степен да обхваща цялата ми ръка. Усещането беше сякаш носех ръкавица. Нямах никакво усещане за допир, но същевременно кожата беше толкова възпалена и напукана, че изпитвах болка и от обикновено ръкостискане. Досегът с вода и препарати влошаваше нещата неимоверно много. В този период преминах през множество кожни специалисти, които ми предлагаха всякакъв вид кремове, нито един, от които не действаше след спиране на приложението му. В същото време забелязвах видима цикличност в обострянето на симптомите свързана с менструалния ми цикъл. Същевременно евентуален хормонален дисбаланс убегна на редица специалисти като възможна причина за кожните ми проблеми. В търсенето си се оказах и с доказана хистаминова непоносимост и нисък DAO ензим.
Аз съм жена с ендометриоза. Ендометриозата е състояние, което се свързва с високи нива на естроген. А изявите на високия естроген върху тялото, както по-късно научих, далеч не са ограничени до репродуктивната ни система.
Естрогенът е хормон, който е от съществено значение за репродуктивното здраве на жените. Той играе решаваща роля в регулирането на менструалния цикъл, поддържането на плътността на костите и поддържането на вагиналните тъкани здрави. Въпреки това, твърде много естроген в тялото може да причини проблеми. Това се нарича естрогенова доминантност и може да засегне както мъжете, така и жените.
Какво представлява естрогеновата доминантност?
Естрогеновата доминантност възниква, когато няма равновесие между естроген и прогестерон в тялото. Прогестеронът е хормон, който помага да се балансират ефектите на естрогена. Когато има твърде много естроген и недостатъчно прогестерон, това може да доведе до редица симптоми.
Кои са най-често споменаваните симптоми на висок естроген?
- Нередовен или по друг начин необичаен менструален цикъл
- Обилна или болезнена менструация, комбинирана или не с тъмна кръв и/или съсиреци
- Промени в настроението (най-често раздразнителност и депресия)
- Подуване и чувствителност на гърдите
- Качване на тегло и/или мазнини (особено около корема и бедрата)
- Умора
- Проблем със съня/безсъние
- Главоболие (особено предменструално)
- Миоми, кисти на яйчниците, кисти на гърдите
- Ендометриоза, аденомиоза
- Рак на простатата, на дебелото черво, на ендометриума, на гърдите
- Безплодие
Кои симптоми на висок естроген често пропускаме?
- Намалено сексуално желание
- Подуване (задържане на вода)
- Студени ръце и крака (симптом на дисфункция на щитовидната жлеза)
- Косопад
- Дисфункция на щитовидната жлеза, като взаимодействието тук е двупосочно
- Забавен метаболизъм
- Замъглено мислене, загуба на паметта
- Алергии, включително астма, копривна треска, обрив, запушване на синусите
- Автоимунни заболявания като системен лупус еритематозус и тиреоидит на Хашимото
- Излишък на мед и дефицит на цинк (показателни са проблеми с кожата, косата и ноктите)
- Магнезиев дефицит (изключително показателно е силното желание за шоколад и какао, както и появата на крампи)
- Проблеми с жлъчния мехур
- Инсулинова резистентност
- Симптоми на менопауза (като горещи вълни, нощно изпотяване, безсъние, нередовен цикъл)
- Остеопороза (намалена костна плътност)
- Проблеми с кожата, като акне, преждевременно стареене, хиперпигментация, сухота и чувствителност (влияе върху производството на себум от кожата, върху скоростта на разграждане на колагеновите влакна, производството на меланин и естествената бариерна функция на кожата)
- Хистаминова непоносимост, която често има изява върху кожата.
Обърнете внимание колко разнородни могат да бъдат симптомите, които да ни насочат към висок естроген и липса на равновесие в нивата на хормоните ни. Ако забелязвате проява на някои от тези симптоми при себе си и най-вече ако забелязвате тези симптоми да се проявяват циклично, не ги подминавайте с лека ръка. Водете си дневник в продължение на един или два цикъла, за да забележите кога се случва обострянето на симптомите и кога усещате облекчение. Обърнете се към специалист, който може да ви насочи към конкретни изследвания и да ви даде препоръки, за да успеете да се върнете равновесието на хормоните и трайно да облекчите симптомите.
Множество съвети как да балансирате хормоните си чрез храна и начин на живот може да научите от курса
"Хранене за хормонален баланс и репродуктивно здраве".
В следваща статия ще ви разкажем какви са възможните причинители на естрогеновата доминантност и какво можете да направите, за да си помогнете.
Източници:
- Estrogen Dominance and Its Impact on Skin – Rachael Pontillo
- What Are the Symptoms of Estrogen Dominance? - Posted by Christiane Northrup, M.D.
Автор: Ваня Стойчева