Да, доматът сам по себе си е много полезен – богат е на антиоксиданти (особено ликопен), витамини С, К, калий и фолат. Но когато става дума за ендометриоза и хистаминова чувствителност, нещата се усложняват малко.
Връзка между домати, хистамин и ендометриоза:
Доматите съдържат хистамин
Те не са най-високите по съдържание на хистамин, но са хистамин-либератори, т.е. могат да предизвикат освобождаване на хистамин в организма, което при някои хора с хистаминова непоносимост води до симптоми като:
- главоболие
- подуване
- болки в таза
- кожни реакции
Естроген и хистамин
При ендометриоза често има естрогенова доминантност. А хистаминът може да повиши нивата на естроген – затова прекалено високият хистамин в тялото може да влоши симптомите на ендометриоза.
Как да консумираш домати, ако имаш ендометриоза и чувствителност към хистамин:
- Избягвай домати в консерви, сосове и кетчупи – при тях нивото на хистамин е по-високо.
- Яж само добре узрели, пресни домати – зелени или полуузрели съдържат повече хистамин.
- Яж пресни сезонни домати – през лятото и избягвай прекалена консумация.
- Следи как се чувстваш след консумация – води си дневник на симптомите.
- Опитай да ядеш домати в малки количества и не всеки ден.
- Комбинирай ги с антихистаминови храни, като броколи, червено зеле, ябълки.
Още важна информация:
- Изследванията показват, че смилането на голямо количество домати може да блокира способността на щитовидната жлеза да използва йод, който е от съществено значение за нормалната функция на щитовидната жлеза.
- Намаляването на храните, които могат да раздразнят пикочния мехур е препоръчително при ендомтриоза или ендометриоза на пикочния мехур (както и при срастване на матка с мехур) като киселинни храни, алкохол, кофеинови напитки, газирани напитки, пикантни храни, шоколад и някои плодове – особено ягоди и домати.
- Поради тяхната киселинна природа, прекомерната консумация на домати може да причини киселинен рефлукс. Ако страдаш от храносмилателен стрес или имаш симптоми на ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест), тогава трябва да си по-ограничаваща се с доматите. Доматите са богати и на калий, което налага ограничаването им при бъбречни заболявания. Освен това високите нива на оксалат, когато се консумират в излишък, могат да доведат до проблеми с бъбреците.
- Синдром на раздразнените черва: Доматите, като се имат предвид техните дразнещи кожи и семена, могат да причинят синдром на раздразнените черва. И ако вече имаш СРЧ, доматите също могат да предизвикат подуване на корема. Доматите също са един от най-често срещаните хранителни алергени, които могат да причинят чревни проблеми.
- Болки в ставите: Изследвания показват, че прекомерната консумация на домати може да доведе до подуване и болка в ставите, тъй като те са пълни с алкалоид, наречен соланин. Соланинът е отговорен за натрупването на калций в тъканите и по-късно води до възпаление.
- Алергии и инфекции: Хистаминът в доматите, може да доведе до кожни обриви или алергични реакции. Следователно, ако си алергична към домати, може да изпиташ подуване на устата, езика и лицето, кихане и инфекция на гърлото, наред с други. Междувременно доматите също могат да причинят алергичен контактен дерматит. Кожата става силно сърбяща и подута само при докосване на плода в случай на налична алергия.
- Ликопенодермия: Това е състояние на кожата, причинено от излишното количество ликопен, което води до обезцветяване на кожата. Ликопенът е добър за тялото, но когато се консумира повече от 75 мг на ден, тогава човек може да страда от ликопенодермия.
Важно: Доматите, които не се отглеждат органично, може да имат високи нива на остатъци от пестициди.
В заключение – яж пресни сезонни домати, без да прекаляваш и винаги следи за симптоми, които тялото показва.
Повече за връзката между хистаминовата непоносимост и естрогеновата доминантност можеш да прочетеш в тази статия: Каква е връзката на хистаминовата непоносимост с високия естроген?